להגן על עורך בחורף

שינויי מזג אויר עם בוא הסתיו והחורף מתבטאים בירידה דרסטית של לחות באוויר .

החדרים המחוממים מיבשים עוד יותר את האוויר ורבים מאיתנו סובלים מעור יבש, מתוח, ולפעמים אפילו מתקלף.

עורנו בנוי בצורה כזו שהשכבה הפנימית, הדרמיס, מכילה הרבה מים. השכבה החיצונית – האפידרמיס , מכיל תאים אשר ברובם מתים ומחוברים ביניהם בחומר שומני. שכבה זו מטרתה להגן על העור מפני התאיידות מים מהדרמיס וכאשר שכבה זו נפגעת עורנו מתייבש בקלות .

העור נוטה להתייבש מסיבות שונות. אם עורך מטבעו יבש, עורך אינו מפריש מספיק סבום, השומן המסכך את העור. בחורף היובש יורגש יותר.

אצל נשים וגברים השינויים ההורמונאליים של גיל המעבר משפיעים על בלוטות החלב, ירידה ברמות אסטרוגן וטסטוסטרון אצל גברים ונשים כאחד, גורמת להאטה בתפקוד בלוטות החלב, ואלו מפרישות פחות סבום.

אצל ילדים קטנים בלוטות החלב עדיין אינן מתפקדות ביעילות ולכן עורם נוטה להתייבש בחורף בקלות.

השימוש בסבונים בעור הפנים מאיץ את הפגיעה בשכבת העור החיצונית ומאיץ את היובש. אם זה לא הפריע לך בקיץ יש סיכוי שבחורף תרגישי את זה ולכן מומלץ מאוד לא להשתמש בסבונים המכילים SLS וכן במוצרים המכילים אלכוהול.

בחורף עור גופנו זקוק ליותר חומצות שומן חיוניות: אומגה 3 וגלא (חומצה גמא לינולנית)

אומגה 3 ניתן למצוא בדגים מים צפוני – סול, סלמון, הליבוט, מקרל, פשתן, אגוזי מלך. הקפידו לצרוך ממזונות אלו על בסיס יום יומי. אם אין באפשרותך, רצוי להיעזר בתוסף.

חומצת שומן אומגה 6 מאד זמינה בתזונה ונמצאת כמעט בכל השמנים: תירס, חמניות חריע וכו' . צרכו זרעי דלעת עשירים באבץ ותורמים לעורנו ולמערכת החיסון.

בחורף גופנו זקוק ליותר ויטמין C בשביל בניית הקולגן, שיקום העור ותמיכה במערכת החיסון. מומלץ לצרוך פירות כגון הדרים, קיווי, גמבה. ובמידת הצורך להיעזר בתוסף ויטמין C 500 מ"ג ליום .

כמו כן זקוק הקולגן לביופלבונואידים (הלוויינים של ויטמין C בטבע) במזון: החלק הלבן של התפוז והאשכולית, בצל אדום, פתל, אוכמניות.

ויטמין E שומר על הממבראנות של התאים. ויטמין E נמצא רק במזון שומני: אבוקדו, טחינה, אגוזים.

אמצו שגרת טיפוח של מוצרים טבעיים המבוססים על סרומים של ויטמינים לעור ושמנים צמחיים טהורים כגון: שמן צמחי אובליפיחה המכיל הרבה קרטונואידים, המפ העשיר בחומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6 ושמן נר הלילה המכיל גלא, שמן דמדמניות העשירה באומגה 3 וגלא וכן קיימים עוד שמנים נפלאים.

שימוש בקרמים עשירים בשמנים צמחיים בריאים יעשירו את העור בשומן לו הוא זקוק, יבנו את שכבת האפידרמיס ובכך יגנו על העור.

השימוש בשמני/חמאות גוף בחורף לפני יציאה מהבית מומלץ מאוד על מנת להגן על עורך ולמנוע יובש.

לא חייבים לסבול מעור יבש. באמצעות מעט רצון טוב נוכל לעבור את החורף בשלום.