מהי פיגמנטציה

צבע העור שלנו נקבע בעיקר ע"י הפיגמנט מלנין הנמצא בשכבת העור החיצונית – האפידרמיס. תפקידו של המלנין להגן עלינו מקרינת השמש: הוא סופג ולאחר מכן מחזיר את קרני השמש החודרות לעור, ובכך מונע נזק לתאים. בכל פעם שהעור נחשף לשמש נוצר מלנין במטרה להגן על העור. זהו תהליך השיזוף.

מה קורה בתוך העור וגורם ליצירת המלנין? בצורה הפשוטה ביותר, האנזים האחראי לכך הוא האנזים טירוזינז. הוא יוצר מלנין מהחומצה האמינית טירוזין.

לצערנו, הפיזור של חלקיקי הצבע (הפיגמנטים) הוא לא תמיד אחיד, ולפעמים יש הצטברות של פיגמנט באזור מסוים ונוצר כתם.

מה משפיע על פיזור לא אחיד? בעיקר – חשיפה לשמש. גורמים נוספים הם: גלולות למניעת הריון, תחליפי הורמונים, תרופות והגיל (הנטייה לפיגמנטציה עולה עם הגיל).

כתמי גיל וכתמי הריון

נמשים הם הכתמים השטחיים ביותר והם נוצרים מעלייה בפיגמנטציה בתאי האפידרמיס. לעומתם, כתמי הגיל המכונים גם 'כתמי כבד' בגלל צבעם, הם עמוקים יותר. אלה נוצרים באזורים שנחשפו במשך שנים לשמש, עקב עלייה בפעילות המלנוציטים.

כתמי הריון, הקרויים גם 'מלזמה', הם כתמים רחבים וסימטריים, המופיעים בעיקר באזור הלחיים ומרכז המצח אצל נשים צעירות בזמן הריון או עקב נטילת גלולות. גם כאן יש עלייה במספר ובפעילות המלנוציטים כשהחשיפה לשמש מגבירה את ייצור המלנין. התופעה שכיחה יותר אצל נשים כהות עור.

גורמים נוספים ליצירת כתמי פיגמנטציה הינם שימוש במוצרים קוסמטיים, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס ותרופות.

הטיפולים הנפוצים בפיגמנטציה:

  1. מקדם הגנה

השימוש במקדם הגנה, אמור להקנות לנו תיקון כלשהוא כמו גם הגנה מנזק עתידי. שום דבר אחר שנעשה במלחמתנו בפיגמנטציה איננו חשוב יותר מזה.

אך שימו לב! רוב מקדמי ההגנה מכילים חומרים מסוכנים . לכן אין שום הגיון בלמרוח קרם הגנה העלול לגרום לצרות אחרות ואף לסרטן. חפשו מקדמי הגנה ידידותיים.

תוכלו לנסות את מקדמי ההגנה של וולדה,ו Nature's Gate .

יש להשתמש בקרם בעל מקדם הגנה SPF 15 לפחות, כזה העשוי מוחמרים ידידותיים לעור. כאשר הינכם נחשפים לשמש הקפידו למרוח את העור כל שעה.

  1. תכשירים למריחה

פתרונות קונבנציונאליים שונים לפיגמנטציה מבוססים על הפסקת ייצור המלנין על-ידי עיכוב האנזים טירוזינז. אותם חומרים אינם מבהירים אלא מונעים את היווצרות הפיגמנט ובכך חושפים למעשה את העור עוד יותר לסכנה מהשמש, כי תפקידו של הפיגמנט להגן.

קיימים חומרים בריאים ויעילים לטיפול בפיגמנטציה במריחה מבלי להתערב בפעולתו הטבעית של הגוף. בדקו את רשימת המרכיבים.

  1. טיפול בלייזר או פילינג כימי

שיוף בלייזר או פילינג עמוק עשויים לעזור בכמה מהמקרים, אולם התוצאות אינן קבועות ועלולות לצוץ בעיות חמורות. כמובן שיש להתייעץ ברופא מומחה – פלסטיקאי או רופא עור, בשאלת ההתאמה שלכם לטיפול.

האם ניתן לטפל בכתמים?

התשובה היא - אין הבטחות. כל מקרה לגופו.

הכתמים הקלים ביותר להסרה הם נמשים וכתמי שמש, שבהם הצטברות הפיגמנט נותרת בשכבה העליונה של העור. בכתמי הריון, שבהם מסיבה לא ברורה הפיגמנט מצטבר בדרמיס, שכבת העור העמוקה, קשה יותר לטפל וצריך סבלנות רבה יותר.

הכתמים הבעייתיים ביותר הם התורשתיים.

בכל המקרים יש צורך בטיפול מקומי ארוך טווח, והימנעות מחשיפה לשמש .
 
 
לייעוץ אישי צרי קשר באהבה