שמנים אתריים והנפש

הארומתרפיה מנצלת את החושים שכה קרובים זה לזה: את חוש המישוש ואת חוש הריח. זאת שיטת טיפול רפואית נעימה מאד, ולתמציות השמנים המנוצלות בה גם שמושים רפואיים רבים.

שיטה זו היא אחת הדרכים לנצל את הטבע לריפוי כאשר העיסוי ממלא תפקיד חשוב בשיטת הטיפול הארומטי. מלבד העובדה שהעיסוי מחדיר את השמנים לעור, מתקבלת הטבה נוספת בזכות פעולת העיסוי עצמה. קיימת כמובן ההשפעה הפסיכולוגית הקשורה לעצם נוכחותו של הניחוח.

שמנים אתריים למצבים נפשיים פועלים בשלושה מישורים שונים: לניחוח תפקיד נכבד מאד, בשיטת ריפוי זאת. אפשר לכנות זאת השפעה פסיכוסומאטית אבל הניחוחות משפרים את הרגשתנו, ולהרגשה טובה יכולה להיות השפעה רפואית רבה מאד על מצבן של מחלות רבות. אך אין שיטת הריפוי הארומטי פסיכוסומאטית בלבד.

השמנים פועלים על הגוף בדרכים נוספות: הם פועלים כנוגדי החיידקים היעילים ביותר, אשר ידועים לאדם ובהחלט יכולים להחליף תרופות אנטיביוטיות.

ישנם מינונים רפואיים מומלצים לכל תמצית, אך אפשר לרשום כמות נמוכה יותר. אז אפשר להשיג תוצאות טובות יותר ברמה הרגשית והנפשית, אך יתכן שההשפעה הגופנית תצטמצם. אין זה אומר

שהשמן אינו משפיע כהלכה וכי החולה לא ייהנה מסגולותיו. אלא שההשפעה פועלת במישור גבוה ומתוחכם יותר.

אנו נוטים בטבעיות מובנת לחשוב על הרוח והגוף כעל 2 ישויות נפרדות. הגוף מתקיים ומתפקד במישור הפיסי והרוח פשוט חושבת. מכל מקום, אף שאין אנו תמיד מודעים לכך , הן הנפש והן הגוף פועלים באופן תמידי וברמות של עומק רב. אנו משתמשים במילה פסיכוסומאטי שפירושה דבר שהוא נפשי וגופני גם יחד. מצב שהוא רגשי במקורו, אך כולל גם ביטויים גופניים. רבות מהמחלות הגופניות כמו אסטמה ודלקת מעי גס מוכרות היום כפסיכוסומאטיות.

קיים יסוד שלישי הנשמה אשר היא לא רוח ולא גוף. זוהי התודעה הקיימת בנו מים היוולדנו, בטרם החל מוחנו להתפתח. זוהי הנפש המקיימת את ה"אני" בנו במהלך כל חיינו. אין היא חומרית, ואף אין היא חושבת, אך היא חשה ומתנסה בחוויות. רוחנו משפיעה על גופנו, בעיקר באמצעות מע' עצבים אוטונומית.

נפשנו היא כוח החיים הנמצא בנו: היא המפיחה חיים בגוף כאשר אנחנו חשים שלוות נפש, מסוגלת היא לזרוח מבעד לגוף.

תכונותיה חיוביות: נדיבות, אהבה, חוסר אנוכיות, תמימות. לרוע המזל ניחנו גם בהיבטים שליליים הנוטים לעיתים לשלוט בנו ואשר לצורך הדיון נכנה אותם השכל. והיבט זה הוא המעורר את התאוות האנוכיות, הפחדים והשנאה.

מאחר שרובנו מזהים את עצמנו עם החלק החושב שבנו יותר מאשר עם נפשנו (אשר היא רוח החיים הנותנת לשכלנו את האנרגיה לחשוב) גורם לנו הדבר לעיתים בלבול ודיכאון.

לשכלנו יש עודף אנרגיה. הוא מרבה לחשוב גם כאשר אין הוא נדרש לכך ומעורר בכך מיני חרדות שונים. אך ע"י הזדהותנו עם הנפש ותכונותיה החיוביות – אהבה ואי אנוכיות נוכל במידה רבה להגביל את ההיבטים השליליים עם השכל אשר מובילים למחלות פיסיות ונפשיות.

התמציות מביאות להתרוממות נפש והרגעה למע' עצבים. האדם העצבני ביותר, הסובל מעצירות או כיב קיבה יירגע באמצעותן. לא קיימת סכנה של תופעות לוואי. אבל עלינו להיות מודעים למגבלותיהם הרפואיות כדי שנוכל לנצלן. אחרי הכול תמציות השמנים אפשר רק להישען עליהן. לו נזקקנו לדבר מה מרומם כדי להיפטר מבעיותינו הרגשיות או כדי להירגע, הרי שהיינו מסתדרים היטב עם חשיש או אל אס די אלא שתמציות השמנים הן משענות בטוחות. הן בעלות השפעה יעילה ללא כל סיכון. הן מתוחכמות ועדינות.

התמציות מסוגלות להחליף את רפואת הנפש ולבוא במקומה. אם חלק מהשפעתן הפסיכולוגית של השמנים נזקף לזכות ניחוחותיהם, אין אנו יכולים לצפות להשיג מהם את מלוא השפעתם אם הם אינם נעימים. לכן סביר להניח שהשמנים הנעימים ביותר בעולם כמו יסמין ושושנה, יהיו בעלי יכולת הריפוי הרבה ביותר. וכי השמן בעל היכולת לגרום את ההנאה הרבה ביותר בוודאי יהיה בעל השפעה רפואית חזקה ביותר.
 
דוגמאות לשמנים אתריים ועבודתם הרגשית נפשית:

אילנג אילנג - לטיפוס ההיסטרי, חי בדרמות, עושה הר מעכבר. מתאים לאישה שלחלוטין לא מחוברת לאנרגיה הנשית שלה. לאנשים המתעסקים באומנות לאילנג יש יכולת להעלות אשראה. לגברים שסטרס משפיע קודם כל על מערכת הנשימה והמין שסגרו את הלב.

אורן - אחד השמנים היותר מיוחדים כשמדובר בעין השלישית וצ'אקרת הכתר שמקשרת אותנו לאנרגיה האוניברסלית. טוב למצבים שקשה לאנשים לקרא בין השורות, אפשר לטפטף כמה טיפות על הכרית לפני השינה להבאת חלומות, עם האורן הרבה פעמים קמים עם פתרון.

טוב לאנשים שלא רוצים ללמוד כלום על שום דבר. מעודד ופותח חדות מחשבה ולכן מומלץ לאומנים לאדריכלים, לאנשי מעוף.

אשכולית - מרוממת מצב רוח. מתאימה לטיפול בתחושות כעס, קנאה, טינה, זעם, עצב, לבכי בלתי מוסבר (או לתחושת בכי).

ארז - מרגיע, מקנה תחושת חום והגנה. מתאים למצבי סטרס, מדיטיבי.

בנזואין -  מטפל במצבים כרוניים ומחלות שמקורן בילדות ובפחד הישרדות. מתאים לטיפול במבוגרים שתחושת הערך שלהם נפגעה ובאלה שצריך לקרקע אותם. השמן משרה רוגע, נועם, חיבוק ותחושת ביטחון. מגן ומאפשר להתמודד עם מצבי מעבר. עובד חזק על הסולר פלקסוס ועל הלב.

גרניום - כמשויך למשפחת הפרחים יש לו השפעה נוגדת דיכאון, מאזן מצבים קיצוניים כמו מחשבות רעות, טוב גם למצב של התלבטות וחוסר החלטה : הוא מרגיע ע"י עירור ועידוד. הוא מכניס את הגוף לתוך משהו נוח, אנשים שלא אוהבים גרניום הם אנשים שהשגרה קשה להם.

יסמין- מאפשר ליאנגיות של המין הנשי לצאת החוצה, מתאים לנשים עצורות, סגורות שקשה להם ליצור קשר ושהמיניות פחות זורמת.

לבנדר - מביא תחושה של התחדשות, לבלוב, מחדש את הכוח והתקווה, נהדר לאחר מחלה ממושכת, לאחר ניתוחים, עייפות של נגמרה הבטרייה, נדודי שינה, לילדים שלא מוצאים את עצמם, חוסר ריכוז, הפרעות קשב.

לבונה - גורם להתעלות נפש, הרגעת הרוח, סערת רגשות (בעבר השתמשו בו לגירוש שדים), עייפות רבה, מסייע לריכוז, פותח במצבי תקיעות, פותח ומעודד מודעות עצמית, נותן הרגשת ביטחון והגנה.

מנדרין - מעולה לטיפול בילדים ונשים בהריון כאשר מערכת העצבים מעורערת וכאשר הם נוטים לעצבנות. טוב לדיכאונות או לרגישות גבוהה. השמן אינו מזיק לאישה או לעובר.

נרולי- נותן תחושה של רעננות וכוח, טוב למחלת היאפים. מקשרים אותו לתכונות של קדושה, ממרכז בהרחה. חשוב בטיפול שמקורן נפשי.

סנדלווד - מקרקע, מרגיע, מדיטיבי, אנטי דיכאוני, נגד חרדות

פטצ'ולי - גורם להרגיש! טוב לאנשים שהעולם הרגשי שלהם סגור וצריך לפתוח אותו.
 
לא כל אחד יודע לבחור בעצמו שמנים אתריים למצבים נפשיים ולכן כדי ליצור איתנו קשר כדי להתייעץ על כך.